Kako izmerimo vlago?
S higrometrom izmerimo relativno vlažnost zraka, katerega postavimo v stik s steno. Nato na instrumentu, ki meritev zapisuje (higrograf) ugotovimo stanje.
Kako odpravimo vlago v stanovanju?
Vlago odpravimo tako, da se lotimo sanacije postopoma.
– Ugotoviti moramo vzrok in odstraniti možnost njenega dostopa
– Potrebno je prezračiti prostor in ogrevati prostor (manjša bo vlažnost hitreje se bo prostor ogrel)
– Nanos premaza
Odstranjevalec vlage
Odstranjevalec vlage omogoča razvlaževanje oziroma sušenje do 20 litrov vode na dan. S pomočjo posebne tehnologije je prikazan nivo vode v rezervarju in ko je poln se naprava zaustavi samodejno. Vodo odstranimo z rezervarja, tako da enostavno odlijemo vodo.
Uporabljamo ga predvsem v starejših hišah, sušilnicah,kleteh, arhivih, skladiščih. Dobra lastnost naprave pa je tudi osvežitev zraka s pomočjo ionizatorja.
Vlaga v stanovanju
Vlaga v stanovanju.Vzrok je ponavadi težko določiti, vendar gre za nepravilno gradnjo posameznih elementov konstrukcije ali ne prezračevanje. Potrebno je ogrevati prostor v primeru, da se pri novogradnji materiali niso posušili do normalne meje. Problem vlage v zidovih povzroča negativne pojave :
– Zidovi zmrzujejo in opeka prične razpadati,
– Vlažni ometi povzročijo razvoj plesni,
– Zmanjšuje trdnost zidu in sami varnosti zgradbe,
– Učinek toplotne izolacije v vlažnih zidovih se precej zmanjša.
Odstranjevanje vlage se lahko lotimo tudi s postopkom umetnega izsuševanja.
– Izsuševanje s kondenzacijskim sušenjem, kjer zrak v prostoru kroži. Naprava odvečno vlago kondenzira in jo odvaja v posebno posodo .
– Mikrovalovno sušenje se uporablja takrat, kadar je potrebno vlago v stanovanju sanirati v zelo kratkem času. Ponavadi se uporablja takrat, kadar je stanje tako slabo, da bi prekomerna vlaga uničila dragocene predmete in kulturne dediščine.
– Termografija